HTML

Blogidegen

Friss topikok

  • Anita 23: Á biztosan, van ott még csak egy kis biztatás hiányzik?:-)Írj valamit ,nézd meg, mennyi olvasód le... (2013.03.06. 09:33)
  • : Szia alakul már a köd?:-)nagyon eltűntél:-)biztosan sok minden történik veled ,gyerekek jól v... (2012.08.13. 20:27)
  • : Hát ez a nagy szabad ország ,itt mindent szabad:-( (2012.07.17. 13:59)
  • : Vallásos vagyok hiszem hogy ami megvan irva bekövetkezik,együtt vagy külön... (2012.05.25. 20:29)
  • : Kedves Csaba, nem hiszem, hogy a bibliai teremtéstörténet Éden-kerti fejezetei lejátszódtak volna,... (2010.03.11. 22:16)

Címkék

2008.12.01. 00:21 ződség

Káromlás és/vagy káromkodás a téma... (iskolai beszélgetések kapcsán merült fel...)

Amennyiben haraggal, indulattal kapcsolódik össze, jól körülhatárolható funkciója van. A haragról ugyanis azt szokás mondani, hogy frusztráltság szüli, vagyis az a hirtelen fellépő tapasztalat, hogy valakinek az életenergiái akadályba ütköznek, és szabad folyásukat meggátolják. A dühös ember úgy érzi: nem kívánt gátak, határok, korlátok akadályozzák a szabad cselekvésben... A káromkodás pedig tabukat, korlátokat hág át: istenség, szexualitás, incesztus... ezek a leggyakoribb témák... Ez a két komponens így együtt azt jelenti, hogy aki káromkodik, az verbálisan igyekszik utat nyitni az életerő gátjaiba... Vagyis a káromkodás afféle szimbolikus útnyitás, erőszakos, verbális, de csak virtuális gátszakítás... A tabuk az akadályok szimbólumai. A tabuk megtörése ez a szimbolikus gátszakítás...

Ha már frusztráltságról, akadályoztatásról van szó... Vajon miért lehetséges az, hogy egy bizonyos típusú fundamentális hittel rendelkező embert irritál a másfajta hit, főleg akkor, ha ugyanabban a szimbolikus világban fogalmazódik meg? Vagyis: ha pl. ugyanarra a Szentírásra épül, csak gyökeresen más következtetéseket von le ugyanazokból a szövegekből... Miért tud mindez dühöt kiváltani, és bizony esetenként erőszakos reakciókat szülni? Az ok nyilván összetett, de az akadályoztatás itt is fontos összetevő. Az ugyanazokkal a szimbólumokkal megfogalmazott másfajta hit ugyanis arra készteti a hívőt, hogy megindokolja saját hitét... A hit azonban úgy kényelmes és felhőtlen, ha reflektálatlan... Az indoklási, reflexiós kényszer tehát megnehezíti a hitet, és kikezdi a korábbi reflektálatlan hívő egzisztenciát... Ez tehát az akadályoztatás jelensége... a reflexió, indoklási kényzer alatt, a korábbi hitre... Elég frusztráló tud lenni, főleg abban az esetben, ha az illető valahol mindig is félt attól, hogy ha reflexióra kényszerülne, akkor bizony nem volna biztos a végkimenetelben... 

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://vattamanygyula.blog.hu/api/trackback/id/tr46337729

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2008.12.02. 20:56:04

Ha már másfajta hit irritálásáról van szó... Vajon lehetséges az, hogy még csak nem is fundamentalista hittel rendelkező embereket irritál az ugyanolyan hit, ha más szervezeti keretek között éli meg? Sokszor találkozom olyan protestánsokkal, akik, amint megtudják, hogy katolikus vagyok, rögtön az ellentétet keresik, holott az az 1% nem jogosít ellenségeskedésre. Veled beszélgetni Gyula azért volt élmény, mert hitünk egységét együtt tudtuk megélni, és a különbözőségeket meg intellektuális játéknak tekintettük. Naív, de talán igaz megközelítésben: ha mindenki így lenne, az lenne a világbéke?

gyvattam 2008.12.02. 22:44:52

Hát, legalábbis vallásháborúk biztosan nem lennének:))))

SA 2008.12.03. 17:42:32

Jé, az előző kommentemben lemaradt a nevem! Én voltam e poszt első kommentelője. Szóval a vallásháborúk valóban erre jó példák. A vallás csak álca, nem is vallás (néhány radikális vallást nem számítva), amelyik háborúzik. Nem is tudok így hirtelen olyan vallásháborút, ahol nem valami vallástól független dolog lett volna a háború valódi oka. Azt sem gondolták komolyan a harcoló felek, hogy aki győz, annak a vallása lesz kizárólagos, mert annak van abszolút igazsága. Meg aztán pl. a harmincéves háborúban is a protestáns oldalon voltak katolikus fejedelmek, és fordítva. El nem tudom képzelni, hogy egy katolikus hadvezér azt gondolta volna roham előtt, hogy most be fogja bizonyítani a szeplőtelen fogantatást, vagy a protestáns az eleve elrendelést.

Győry Anikó 2009.02.15. 11:35:05

Szerintem az embert talán nem is elsősorban irritálja, hanem inkább megijeszti a másfajta viselkedés, gondolkodás. Ez nem valami rendkívüli dolog. Az emberi pszichének bizonyos mértékig szüksége van a sémákra, amik segítenek neki eligazodni a világban. Ha túl sok idegen impulzus éri, akkor összezavarodik, elveszíti az otthonosság érzését. Szerintem a mi civilizációnk igen nagy kihívásokat tartogat ebből a szempontból: a globális faluban folyamatosan szembesülünk a miénktől eltérő világnézetekkel. Én senkit nem kárhoztatnék azért, hogy ezt nehezen viseli. Az persze más kérdés, ha a védekezés támadásba megy át.

2009.02.15. 13:40:23

Szia Anikó... Én a fenti bejegyzésban éppen azon tűnődtem el, hogy a fundamentális hit akadályoztatásának tapasztalata miért tud időnként erőszakba torkollni. Vagyis egy viszonylag speciális jelenségre gondoltam, de az tény, hogy ez a speciálisnak látszó jelenség időnként egész korszakokat tud meghatározni. Emlékszem, nekem volt egy időszakom (úgy 15 éve), mikor kifejezetten dühített, hogy a zsidó írásmagyarázat valami egészen más tradíciót alakított ki az Ézsaiás 53-ról, mint amit én hittem igaznak... És persze tudom, hogy azért dühített, mert magamat éreztem veszélyeztetve a másfajta nézet által... Frusztrált, akadályozott érzés lett rajtam úrrá: ezentúl nem juthatok az Isten közelébe, csak miután minden egyes alkalommal megmagyaráztam magamnak, hogy az Ézsaiás 53 igenis messiási prófécia:)))) És a sort a végtelenségig folytathatnám... (Hál'Istennek, ezek az idők már elmúltak... Ma már egészen másképpen gondolkodom...) De - hogy ne csak magamat alázzam - a boszorkányhit abban az Európában színesedett ki és vett hatalmas lendületet, amelyikben a vallás hagyományos tételeit egyre nagyobb kétségek övezték... Az emberek önnön félelmeiket fogalmazgatták újra és újra, és tolták át szimbolikus, mitikus figurákra... Persze, a zsidóellenesség is igen komoly lendületbe jött ezeknek a kulturális törésvonalaknak a mentén... Na: ilyesmikre gondoltam odafent.
süti beállítások módosítása